Ziemia Żywiecka 2019-09-16

Bądź na bieżąco


reklama

Kultura to przestrzeń, która powinna łączyć, a nie dzielić

2017-11-08 16:00:00 Szymon J. Wróbel 1396


- Po komentarzu Przewodniczącej Komisji Kultury przy Starostwie Powiatowym w Żywcu na temat biskupa Tadeusza Pieronka "(…)On już na stare lata tak ma. Smutne to jest.” postanowiłem zaprosić Panią na premierę mojego trzeciego filmu „Ojciec, czyli o Pieronku” - mówi Szymon J. Wróbel

foto: Przemysław Burczak

Po publikacji komentarza do słów pochodzącego z Żywiecczyzny biskupa Tadeusza Pieronka, wypowiedzianych w jednym z programów telewizyjnych przez Jadwigę Klimondę, Przewodniczącą Komisji Kultury przy Starostwie Powiatowym w Żywcu „(…)On już na stare lata tak ma. Smutne to jest.” Szymon J. Wróbel, zaprosił Panią na premierę swojego trzeciego filmu, pt. „Ojciec, czyli o Pieronku”.

Prezentujemy treść listu:

"Starostwo Powiatowe w Żywcu,
Przewodnicząca Komisji Kultury
Pani Jadwiga Klimonda

W dniu 07.11.2017r. w jednym z portali pojawił się Pani komentarz do słów pochodzącego z Żywiecczyzny biskupa Tadeusza Pieronka, wypowiedzianych w jednym z programów telewizyjnych. Jak sama Pani stwierdziła, programu Pani nie widziała, ale po nakreśleniu sprawy przez dziennikarza portalu, stwierdziła Pani „(…)On już na stare lata tak ma. Smutne to jest.”.

W związku z tą wypowiedzią, chciałbym serdecznie zaprosić Panią na premierę mojego trzeciego filmu, pt. „Ojciec, czyli o Pieronku”, która odbędzie się w sobotę, 18 listopada, o godz. 20 w Kinie Janosik.

Liczę, że niezwykła historia rodziny Pieronków przedstawiona przeze mnie na dużym ekranie pozwoli zweryfikować Pani opinię, m.in. na temat bp Tadeusza Pieronka, albo wywoła odrobinę refleksji na słowa wypowiedziane przez Panią dla wspomnianego portalu. Mam nadzieję, że moje zaproszenie spotka się z Pani aprobatą, bo co wielokrotnie powtarzałem, kultura to przestrzeń, która powinna łączyć, a nie dzielić. Znaczenie tych słów najdobitniej zrozumiałem, kiedy na zaproszenie Międzynarodowego Stowarzyszenia Memoriał, miałem okazję gościć w Moskwie z moim pierwszym filmem. Mimo wielu różnic, po seansie kinowym potrafiliśmy konstruktywnie, bez emocji i wzajemnego obrażania wymienić poglądy na najtrudniejsze tematy, których dotykał mój film. Ale o tym, jak ważna jest kultura i dialog w tej przestrzeni, wspomniał również Jan Paweł II. Ten Następca Świętego Piotra, który „na stare lata” wielokrotnie dawał świadectwo swojej wielkości, takimi słowami mówił 3 czerwca 1979 roku do młodzieży zgromadzonej na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie: „Czym jest kultura? Kultura jest wyrazem człowieka. Jest potwierdzeniem człowieczeństwa. Człowiek ją tworzy – i człowiek przez nią tworzy siebie. Tworzy siebie wewnętrznym wysiłkiem ducha: myśli, woli, serca. I równocześnie człowiek tworzy kulturę we wspólnocie z innymi. Kultura jest wyrazem międzyludzkiej komunikacji, współmyślenia i współdziałania ludzi. Powstaje ona na służbie wspólnego dobra – i staje się podstawowym dobrem ludzkich wspólnot.”.

W związku z powyższym zapiszę Panią na listę gości premierowego pokazu, licząc, że zechce Pani uczestniczyć w tym kulturalnym wydarzeniu dotyczącym rodziny, z której Żywiecczyzna powinna być dumna"

Z poważaniem ,
Szymon J. Wróbel


Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: zywiec.super-nowa.pl


reklama

  Wyszukaj w SN

  Ostatnio dodane


  Rychwałd - zamknięcie odcinka drogi
  2019-09-16

  Rychwałd - zamknięcie odcinka drogi

  Już jutro w godzinach od 8.00 do 15.00 nastąpi zamknięcie ruchu odcinka DP 1412 S ul. Besk...

  Nabór do służby
  2019-09-16

  Nabór do służby

  Komendant Powiatowy PSP w Żywcu ogłasza postępowanie kwalifikacyjne

  Zapadł ważny wyrok dla posiadaczy kredytów konsumenckich
  2019-09-15

  Zapadł ważny wyrok dla posiadaczy kredytów konsumenckich

  Gdy wcześniej spłacimy pożyczkę, bank musi nam oddać wszystkie jej koszty proporcjonalnie ...

   Popularne Artykuły


   Na Żywiecczyźnie powstanie 1500 nowych miejsc pracy
   2019-09-14

   Na Żywiecczyźnie powstanie 1500 nowych miejsc pracy

   Po trzech latach ciężkiej pracy i długich negocjacjach uruchomiony zostanie nowy teren inw...

   Dwóch policjantów oraz strażak uratowali 43-latka
   2019-09-11

   Dwóch policjantów oraz strażak uratowali 43-latka

   Sytuacja była bardzo dramatyczna bowiem mężczyzna stał na moście i groził popełnieniem sam...

   Fałszywe sms-y! Żywiecka Policja ostrzega!
   2019-09-10

   Fałszywe sms-y! Żywiecka Policja ostrzega!

   W ubiegłym miesiącu dwie kobiety otrzymały SMS-y od nadawcy, który podszywał się pod komor...

   Żywiec Super-Nowa

   ul. Młyńska 69/3, 43-300 Bielsko-Biała

   : 784 669 877

   :

   : zywiec@super-nowa.pl


    SN - INFORMACJE BIELSKO