Ziemia Żywiecka 2019-05-24

Bądź na bieżąco


reklama

Protest w oświacie będzie podtrzymany

2019-04-19 14:30:00 www.kurier.pap.pl 701


Negocjacje ze strajkującymi nauczycielami zakończyły się brakiem porozumienia

Foto: Fb ZNP

W Wielki Czwartek odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli strajkujących nauczycieli ze stroną rządową. Rozmowy zostały zainicjonowane przez Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Wzrost pensum o 90 minut i podwyżka średniego wynagrodzenia o 250 zł w przypadku nauczycieli dyplomowanych już od września przyszłego roku – z taką propozycją przyszli na spotkanie przedstawiciele rządu. Związki zawodowe nadal domagają się 30-procentowego wzrostu wynagrodzeń, ale zaproponowały rozbicie go na kolejne raty.

„Przygotowaliśmy nową propozycję dla związków zawodowych. Ta propozycja to rozpoczęcie znacznego wzrostu wynagrodzeń dla nauczycieli, który rozpocząłby się od września 2020 r. (...) Średnio dla nauczyciela dyplomowanego [byłoby to] 250 zł za zwiększenie o 90 minut czasu pracy tygodniowo. Ten program podwyżek byłby rozłożony w ciągu dwóch bądź trzech lat" – powiedziała wicepremier Beata Szydło.

Jak podkreśliła, jeśli chodzi o podwyżki w tym roku, to cały czas aktualna jest dotychczasowa oferta, która została już przyjęta przez „Solidarność”. Chodzi o 10-procentową podwyżkę od września, kolejną po 5-procentowej w styczniu tego roku.

Wicepremier podkreślała, że priorytetem rządu są teraz matury. „Przed nami egzamin maturalny, przyszłość młodzieży jest w rękach nauczycieli, w rękach dorosłych. (…) Wszyscy musimy zrobić wszystko, żeby matury się odbyły” – powiedziała.

Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych nadal domagają się 30-procentowego wzrostu wynagrodzeń jeszcze w tym roku, ale zaproponowały rozbicie podwyżki na kolejne raty. Propozycje płacowe przedstawione w czwartek przez stronę rządową zostały odrzucone przez protestujące centrale związkowe.

"Pani premier oczekuje, że być może środowisko zareaguje inaczej niż kierownictwo związku. (...) Zapewniam panią premier, że o takie stosowne konsultacje się pokusimy, i to niezwłocznie" – poinformował po zakończeniu rozmów Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

Według szefa Branży Nauki, Oświaty i Kultury FZZ Sławomira Wittkowicza czwartkowa propozycja rządu była prowokacją. "Oferta rządu dla strajkujących nauczycieli jest taka, że ci, którzy utrzymają się w przyszłym roku w zawodzie, będą mogli mieć szansę na podwyżkę rzędu 120 zł netto do wynagrodzenia zasadniczego" - powiedział. Jak podkreślił, kwota ta odnosi się do najwięcej zarabiających nauczycieli dyplomowanych.

"Taka oferta złożona w sytuacji strajku w ponad 16 tys. przedszkoli, szkół i placówek, kilkuset tysięcy ludzi, jest niczym więcej jak prowokacją, która ma na celu doprowadzenie do sytuacji, żeby strajk nie mógł być zakończony, ponieważ na stole nie ma żadnej sensownej propozycji" - ocenił Wittkowicz.

Do nowej oferty rządu odniósł się także szef Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa. "Na dzień dzisiejszy ta nowa propozycja rządu jest dla nas nie do zaakceptowania. (...) Uważamy, że nie czas ani pora na rozmowy o zmianie pensum" – powiedział, zaznaczając, że porozumienie podpisane przez "Solidarność" nie dotyczy pensum.

Od półtora tygodnia trwa w szkołach i przedszkolach strajk zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. Protestujące związki domagają się w tym roku 30 proc. podwyżki; rząd zaproponował wzrost na poziomie 15 proc. i kolejny w przyszłych latach, ale uzależniony od zwiększenia pensum. Mimo protestu przeprowadzone zostały egzaminy gimnazjalne; trwają egzaminy ósmoklasisty.Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: zywiec.super-nowa.pl


reklama

  Wyszukaj w SN

  Ostatnio dodane


  III Powiatowy Konkurs Logistyczno-Matematyczny
  2019-05-20

  III Powiatowy Konkurs Logistyczno-Matematyczny

  14 maja 2019 r. w Zespole Szkół Technicznych i Leśnych w Żywcu odbył się III Powiatowy Kon...

  Premier ogłosił skrócenie roku szkolnego
  2019-05-18

  Premier ogłosił skrócenie roku szkolnego

  Wakacje w tym roku rozpoczną się szybciej.

  Szkoły przygotowane na przyjęcie absolwentów podstawówek i gimnazjum
  2019-05-17

  Szkoły przygotowane na przyjęcie absolwentów podstawówek i gimnazjum

  Powiatowe szkoły średnie przygotowane na przyjęcie absolwentów podstawówek i gimnazjum

   Popularne Artykuły


   Pogotowie przeciwpowodziowe w powiecie żywieckim!
   2019-05-23

   Pogotowie przeciwpowodziowe w powiecie żywieckim!

   Najnowszy odczyt - Poziom rzek w powiecie żywieckim

   Lipowa w Meksyku!
   2019-05-17

   Lipowa w Meksyku!

   Mamy tańczące w chustach w Lipowej zajęły 3 miejsce na świecie!

   UWAGA! Wydano 3 stopień zagrożenia
   2019-05-21

   UWAGA! Wydano 3 stopień zagrożenia

   UWAGA! Wydano 3 stopień zagrożenia przed intensywnymi opadami deszczu. Istnieje ryzyko reg...

   Żywiec Super-Nowa

   ul. Batorego 4, 43-300 Bielsko-Biała

   : 784 669 877

   :

   : zywiec@super-nowa.pl


    SN - INFORMACJE BIELSKO