Ziemia Żywiecka 2020-03-31

Bądź na bieżąco


r e k l a m a

Premier: Decyzją rządu placówki oświatowe i szkoły wyższe będą zamknięte do 25 marca

2020-03-11 15:15:49 premier.gov.pl 824


Minister Edukacji Narodowej podkreślił, że decyzja o zawieszeniu zajęć nie wpływa na razie na terminarz obecnego roku szkolnego

Fot. KRystian Maj KPRM

Koronawirus może stać się bardzo groźny, dlatego trzeba działać szybko i z wyprzedzeniem – mówił premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego. Decyzją rządu placówki oświatowe i szkoły wyższe będą zamknięte od 12 do 25 marca, z czego dwa pierwsze dni to okres przejściowy. W tym czasie w przedszkolach i szkołach podstawowych będą odbywały się jedynie zajęcia opiekuńcze. W związku z zagrożeniem, także wszystkie placówki kultury, w tym kina i muzea będą niedostępne.

Chcemy maksymalnie spowolnić możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa – podkreślił premier. Zaznaczył, że do opanowania sytuacji potrzebne są zdeterminowane działania, które doprowadzą także do zmiany naszych nawyków, jak podawanie ręki czy przebywanie w dużych skupiskach ludzkich. Szef rządu przyznał, że wprowadzenie pewnych ograniczeń doprowadzi do zakłócenia normalnego życia społecznego i kulturalnego. Jesteśmy jednak przekonani, że nasze działania są słuszne i podjęte we właściwym czasie – kontynuował.

Trzeba działać szybko, dlatego działamy z pewnym wyprzedzeniem tam, gdzie tylko się da – mówił Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że działania, które podejmuje Polska w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, są później powielane przez inne państwa. Zastosowaliśmy m.in. kontrole sanitarne na granicach, które zostały potwierdzone jako mechanizm do wdrożenia w wielu innych krajach – kontynuował.

Premier podkreślił, że dzisiaj najważniejszym w Polsce słowem musi być odpowiedzialność, która w obliczu aktualnej sytuacji w kraju jest kluczowa. Zaznaczył, że najlepsze metody walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa to odosobnienie, izolacja, kwarantanna oraz unikanie dużych skupisk ludzkich. Jesteśmy za siebie odpowiedzialni: wnuki za dziadków, rodzice za dzieci. My, jako rząd, jesteśmy odpowiedzialni za całe społeczeństwo – dodał na zakończenie.

Z kolei minister zdrowia podkreślił, że jest to czas kwarantanny społeczeństwa. Zaapelował też do uczniów, że dwutygodniowa przerwa w nauce to nie jest czas wolny, to czas, który powinniśmy spędzić w domu, starając się nie zakazić innych.

Minister Edukacji Narodowej podkreślił, że decyzja o zawieszeniu zajęć nie wpływa na razie na terminarz obecnego roku szkolnego. „W przypadku dzieci i najmłodszych trudno jest znaleźć opiekę na dłuższy czas. Proponujemy, by szkoły dalej miały funkcję opiekuńczą, ale tylko w szczególnych przypadkach” – mówił minister Dariusz Piontkowski, jak dodał jeżeli będzie taka potrzeba, będziemy podejmowali inne decyzje w tej kwestii.

Wicepremier Jarosław Gowin podjął decyzję o zawieszeniu zajęć dydaktycznych również na uczelniach wyższych. Jak mówił, nie będzie ograniczeń co do prowadzenia działalności naukowej. Uczelnie zyskują możliwość prowadzenia zajęć w formule e-learningu.

Minister Marlena Maląg poinformowała, że oprócz zamknięcia żłobków i klubów dziecięcych, rząd zwrócił się także do jednostek samorządu terytorialnego o zamykanie domów i klubów seniora. To miejsca, w których seniorzy bardzo chętnie się spotykają, ale w trosce o ich zdrowie apelujemy, aby ten czas spędzali bezpiecznie w domu.

Minister pracy, rodziny i polityki społecznej zadeklarowała również, że w związku z zawieszeniem działalności placówek oświatowych, rodzice mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego - zwolnienie lekarskie nie jest wymagane, wystarczy złożenie oświadczenia u pracodawcy. Zasiłek będzie wypłacany z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zostało również wprowadzone rozwiązanie zdalnej pracy, która umożliwi podjęcie rodzicom decyzji czy skorzystają z zasiłku opiekuńczego, czy ewentualnie ze zdalnej pracy – kontynuowała.

Wicepremier Piotr Gliński poinformował także, że rząd zdecydował o zawieszeniu od 12 marca działalności instytucji kultury: teatrów, filharmonii, muzeów, kin, a także uczelni artystycznych.

Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych

Zawieszenie zajęć dotyczy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych (publicznych i niepublicznych), z wyjątkiem:

poradni psychologiczno-pedagogicznych;
specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych;
młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych;
przedszkoli i szkół w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej;
szkół w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich;
szkół przy zakładach karnych i aresztach śledczych.

Rodzicu,

ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze;
zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;
jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;
przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;
śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.

Uczniu,

pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);
przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;
odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;
przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.


Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: zywiec.super-nowa.pl


r e k l a m a

  Wyszukaj w SN

  Ostatnio dodane


  Próbny Egzamin Ósmoklasisty 2020 CKE - j. polski. Testy, arkusze CKE, OKE online przez internet
  2020-03-30

  Próbny Egzamin Ósmoklasisty 2020 CKE - j. polski. Testy, arkusze CKE, OKE online przez internet

  Próbny Egzamin Ósmoklasisty 2020 CKE - j. polski. Testy, arkusze CKE, OKE online przez int...

  Kształcenie na odległość ma ruszyć 25 marca. Praca uczniów będzie oceniana
  2020-03-21

  Kształcenie na odległość ma ruszyć 25 marca. Praca uczniów będzie oceniana

  Rozporządzenie MEN: kształcenie na odległość m.in. dzięki Zintegrowanej Platformie Edukacy...

  Koronawirus: Szkoły zamknięte do Wielkanocy
  2020-03-20

  Koronawirus: Szkoły zamknięte do Wielkanocy

  Rząd podjął także decyzję o wstrzymaniu lekcji w szkołach do czasu świąt Wielkiej Nocy.

   Popularne Artykuły


   Izba przyjęć przy Szpitalu Powiatowym w Żywcu została zamknięta
   2020-03-25

   Izba przyjęć przy Szpitalu Powiatowym w Żywcu została zamknięta

   Izba przyjęć przy Szpitalu Powiatowym w Żywcu tymczasowo zamknięta

   Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w powiecie żywieckim
   2020-03-29

   Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w powiecie żywieckim

   Najświeższe wyniki dotyczące sytuacji epidemiologicznej w Powiecie Żywieckim

   Koronawirus w Żywcu. Jest pierwszy, potwierdzony przypadek
   2020-03-29

   Koronawirus w Żywcu. Jest pierwszy, potwierdzony przypadek

   Odpowiednie służby dotarły już do osób, które miały potencjalny kontakt z osobą zarażoną

   Żywiec Super-Nowa

   ul. Młyńska 69/3, 43-300 Bielsko-Biała

   : 784 669 877

   :

   : zywiec@super-nowa.pl


    SN - INFORMACJE BIELSKO